ISTDP-institutet bildades under 2019 som en plattform för ISTDP-utbildning i Sverige. Institutet bedriver ingen egen ekonomisk verksamhet och har inget vinstintresse. Alla som är anslutna till institutet går eller har genomgått Jon Fredericksons treåriga utbildning för ISTDP-lärare/handledare “Training of trainers”. Medlemmarna i institutet är alla verksamma inom olika privata och offentliga verksamheter, och de flesta är även medlemmar i Svenska föreningen för ISTDP

Våra utbildare

Frida Salman Lisak. Leg. psykolog, leg. psykoterapeut. frida.lis.sal@gmail.com (Göteborg)

Liv Raissi. Leg. psykolog. liv.raissi@affekta.se (Göteborg)

Niklas Rasmussen. Leg. psykolog. niklas.rasmussen@gmail.com (Stockholm)

Nina Klarin. Leg. läkare., psykiater, leg. psykoterapeut. info@ninaklarin.se (Lund)

Ola Berge. Leg. psykolog. berge.ola@gmail.com (Stockholm)

Peter Lilliengren. Leg. psykolog, leg. psykoterapeut. peter.lilliengren@affekta.se (Stockholm)

Thomas Hesslow. Leg. psykolog. thomas.hesslow@gmail.com (Stockholm)

Tobias Nordqvist. Leg. psykolog. tobias.nordqvist@gmail.com (Stockholm)